Preset LR dla tych, którzy nie lubią żółtych latarni

Wielu wielbicieli fotografowania architektury po zmroku boryka się z problemem żółtych zafarbów na fotografiach. Ja wiem – w rzeczywistości tak te miejsca wyglądają, ale czy muszą tak wyglądać na zdjęciach? Moim zdaniem nie i dlatego zawsze staram się, jak to tylko możliwe, redukować ten zafarb. Oczywiście w zależności od sytuacji jest go mniej lub więcej, mieszają się źródła światła i generalnie wychodzi jedna, wielka masakra na obrobionym materiale.

Jak często po imporcie zdjęć z wieczornej lub nocnej sesji do LR przed oczami miałeś/aś taki widok?

Likwidowanie żółtego zabarwienia na nocnych zdjęciach

Tak, to zdjęcie jest niedoświetlone, ma paskudy żółty zafarb i resztki światła na niebie giną w ciemnościach. Jak temu zaradzić? Można próbować samemu, ale może prościej będzie użyć gotowego presetu mojego autorstwa, który jednym kliknięciem zamieni obrazek powyżej, na ten poniżej:

Sposób na likwidowanie żółtego zafarbu na nocnych zdjęciach

Jeśli taki efekt Ci odpowiada, to czytaj dalej.

Prezentowany preset ma dodany gradient na górze kadru, który nieco wyciąga cienie i minimalnie ociepla WB i nie w każdym przypadku będzie on potrzebny. Zostawiam go jednak, bo dużo kadrów z nocnych wycieczek po mieście ma podobną kompozycję do mojego przykładowego. Jeśli nie będzie Ci ten gradient potrzebny, to po prostu go usuń.

Pamiętać też należy, że ten preset jest idealny dla prezentowanego powyżej zdjęcia i sprawdził się w niemal każdym “przypadku fotograficznym” prezentowanym -TUTAJ- Miej jednak na uwadze, że nie gwarantuje on za każdym razem tego samego efektu i najprawdopodobniej zajdzie konieczność pogmerania w ustawieniach balansu bieli. Reszta powinna być w miarę OK.

Preset nie zawiera też profilu obiektywu ani transformacji perspektywy – to już zadanie dla Ciebie!

Skąd pobrać? -KLIK- żadnych downloaderów, wirusów ani innego badziewia – spakowany preset i nic więcej. Miłej zabawy!

Update 06.10.2015.

Dorzucam drugi preset, w którym zmianie ulegają tylko ustawienia HSL – zrobi robotę, a nie ingeruje w balans bieli, ekspozycję itp.

-KLIK-

 

Leave a Reply