Ricoh Theta S – panoramy za jednym kliknięciem

Wpadła mi w ręce ciekawostka, którą wprowadziła na rynek firma Ricoh. Zwie się to Ricoh Theta S i pozwala nam na stworzenie panoramy sferycznej jednym kliknięciem. Dodatkowo kręci sferyczne filmy w rozdzielczości Full HD. Jak to wygląda w praktyce? Oto pierwsza część mojego testu.

Samo urządzenie jest małe: 130x43x18mm, czyli jest mniejsze od współczesnych pilotów do telewizorów i telefonów komórkowych. Bez problemu mieści się w kieszeni i nie zwraca na siebie zbytniej uwagi. Pokryte jest gumowanym plastikiem, czyli dobrze i pewnie leży w dłoni. Posiada dwa obiektywy UWA o maksymalnej (i jedynej) przesłonie f/2 umieszczone po obu stronach. Generalnie do jakości wykoniania nie można się przyczepić-jest po prostu dobrze. Z boku umieszczone są 3 przyciski – do włączania/wyłączania aparatu, do włączania/wyłączania wifi oraz do zmiany trybu aparat/video. Na spodzie znajdziemy wejście USB, mini HDMI oraz gwint na mocowanie do statywu.

Theta S łączy się za pośrednictwem wifi z dowolnym urządzeniem, na którym zainstalujemy aplikację do jej obsługi. Standartowo jest to iOS i Android. Można też zakupić aplikację do Windows Phone od niezależnego dostawcy, który poradził sobie z API producenta (sam Ricoh jakoś chyba sam nie uporał się z tym problemem, bo póki co nie oferuje swojej aplikacji pod Windows).

Dla mnie najważniejsze było potencjalne zastosowanie komercyjne tego aparatu. I muszę powiedzieć, że jestem na rozstaju dróg, bo o ile fotografując lustrzanką jestem przyzwyczajony do pełnego DR, plików RAW i obróbki, która nie sprawia problemów, to w przypadku Thety jest dużo gorzej – DR jest słaby, nie ma RAW-ów a tryby pracy pozostawiają wiele do życzenia. Jest jednak coś, co sprawiło, że wykonałem tym aparatem już jedną mini sesję komercyjną, a na kolejne dwie mam już klientów. Jak to możliwe? Otóż decydującym czynnikiem jest unikalność tego rozwiązania i szybkość, z jaką otrzymujemy gotowy plik, który w przeciągu paru minut może się znaleźć na stronie internetowej.

Ponieważ fotografia motoryzacyjna jest dla mnie jedną z ważniejszych dziedzin, więc nie mogłem sobie odmówić zrobienia zdjęcia związanego z motoryzacją. Oto zdjęcie komory silnika Ferrari 512BB:

UWAGA! Zauważyłem, że na MS Internet Explorer oraz MS EDGE panoramy źle się wyświetlają – dramatycznie spada jakość zdjęć. Na FF jest OK. Nie wiem, jak na innych.

(jeśli nie widzisz panoramy, poczekaj aż się załaduje)

 

Zdjęcie było zrobione bez żadnego statywu – po prostu postawiłem aparat na tunelu środkowym i wyzwoliłem migawkę telefonem.

Kolejny przykład zdjęcia wykonanego tym aparatem, to wnętrze biura. Tutaj postanowiłem spróbować dodać swojego nicka – jest to dość trudne, ale jak widać wykonalne. Poniższa panorama została wykonana na automacie aparatu, czyli podniesione zostało ISO i skrócony czas. O możliwościach zmiany parametrów ekspozycji napiszę obszernie nieco później.

(jeśli nie widzisz panoramy, poczekaj aż się załaduje)

Uważny obserwator zauważy miejsce, w którym kadry są łączone. Aparat stara się być sprytny i usuwa sam siebie z kadru – stąd widać lekkie przekoszenie obrazu.

Kolejny przykład zdjęcia wnętrza samochodu. Tym razem Aston Martin, a za wyświetlanie panoramy odpowidzialny jest kod “embed” ze strony theta360.com. Niestety nie ma bezpośredniej opcji “full screen” – dostępna jest ona po kliknięciu w ikonkę Thety w lewym dolnym rogu.

Aston Martin Interior – Spherical Image – RICOH THETA

c.d.n.

Przemek! Tak to wyglada.

Leave a Reply